Informace pro pacienty léčené tyreostatiky

(Thyrozol nebo Propycil)

Autoři: MUDr. Jan Krátký, Ph.D., MUDr. Mikuláš Kosák, Ph.D., doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D.

Tento text obsahuje stručnou informaci o možných nežádoucích účincích léků užívaných k terapii tyreotoxikózy (Thyrozol nebo Propycil). Léčba těmito léky je bezpečná a výskyt závažných nežádoucích účinků je vzácný. Nejčastěji se objeví v prvních 3 měsících léčby. Pokud budete mít po přečtení tohoto letáku nějaké dotazy či obavy, obraťte se na svého ošetřujícího endokrinologa.

Možné nežádoucí účinky Thyrozolu a Propycilu:

Porucha tvorby bílých krvinek (agranulocytóza)

Léčba tyreostatiky může vzácně (asi 0,1 - 0,5% léčených pacientů) vést k poruše tvorby bílých krvinek, velmi vzácně krevních destiček. K typickým příznakům patří: horečka, bolest v krku, vředy v dutině ústní, krvácení v různých částech těla, zvýšená tvorba modřin. Pokud se u vás jeden nebo více z těchto příznaků objeví, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc, provést odběr krve na krevní obraz a přerušit tyreostatika. Když se porucha bílých krvinek potvrdí, je nutné co nejdříve kontaktovat  šetřujícího endokrinologa. V případě normálního výsledku je třeba v léčbě tyreostatiky pokračovat.

Porucha funkce jater (hepatopatie)

Léčba tyreostatiky může také vzácně narušit funkci jater. K typickým příznakům patří: žloutenka (tmavě žluté zbarvení kůže a očního bělma), bolest či tlak v pravém podžebří, tmavá moč a světlá stolice. Pokud se u vás jeden nebo více těchto příznaků objeví, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc, provést odběr krve na jaterní testy a přerušit tyreostatika. Když se porucha jaterních testů potvrdí, je nutné co nejdříve kontaktovat ošetřujícího endokrinologa. V případě normálního výsledku je třeba v léčbě tyreostatiky pokračovat.

Vrozené vývojové vady v těhotenství

I když celkové riziko není o mnoho vyšší než v běžné populaci, může být léčba tyreostatiky v 1. trimestru těhotenství spojena s vyšším výskytem vrozených vývojových vad plodu. Proto je vždy vhodné těhotenství plánovat až po vyřešení tyreotoxikózy a do té doby používat účinnou antikoncepci. Pokud v průběhu léčby tyreostatiky neplánovaně otěhotníte, ihned kontaktujte svého ošetřujícího endokrinologa. Bude pravděpodobně nutné léčbu upravit s cílem minimalizovat riziko pro plod. Také budou nutné pravidelné kontroly funkce štítné žlázy v průběhu gravidity.

Kožní alergické reakce

Kožní alergické reakce mohou být naopak častější. Jedná-li se o lehkou reakci, není nutné tyreostatika přerušovat. Ke zmírnění obtíží lze do terapie přidat protialergické léky („antihistaminika“). Jejich předpis Vám může zajistit praktický lékař. Těžká alergická reakce je samozřejmě důvodem k ukončení/změně léčby. V tom případě kontaktujte svého ošetřujícího endokrinologa.

Soubory ke stažení